Dünya Su Günü

Batukan, ‘Dünya Su Günü’nde su kaynaklarının korunmasına ve tasarrufuna dikkat çekti

 

“SU HAYATTIR”

 

         KASKİ Genel Müdürü Ender Batukan, ‘22 Mart Dünya Su Günü’ dolayısıyla yayınladığı mesajında “Su hayattır, onu koruyarak tasarruflu kullanalım, ” dedi.

 

         Bu günün, dünyada su bilincinin daha etkin bir şekilde yaygınlaşabilmesi için oluşturulmuş bir gün olduğunu kaydedenBatukan, “22 Mart Dünya Su Günü, 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilerek kutlanmaya başlamıştır. Dünya ülkeleri,  giderek büyüyen su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atmak amacıyla, her yıl bu tarihi ‘Dünya Su Günü’ olarak kutlamaya karar vermiştir,” dedi.

 

        Tüm canlıların en temel gereksinimi olan suyun, ulusların devamlılığı açısından ciddi önem arz ettiğini belirten Batukan,konu hakkında şunları söyledi:

         “Su, ülkemizde olduğu gibi dünyanın da en kıymetli hazinesi. Kuraklığın olmaması, susuzluğun yaşanmaması, yeni nesillere güvenli ve sağlıklı bir gelecek sağlamak için bütün dünya çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Tabi ki en büyük kaynakta, suyu tasarruflu kullanmaktan geçiyor. Var olan su kaynaklarının bulunup faydalanılması ve tasarruf yollarının araştırılıp yaygınlaştırılması tüm uluslar açısından önemli ve gerekli birer kriterdir. Su kaynaklarını koruyarak ve su tasarrufu konusunda bilinçli bir nesil yetiştirerek su sıkıntısının önüne geçebilmek mümkündür.”

 

         Yılda bir kez yapılan bu sesli kutlama ile suyun önemine dikkat çekmeye çalışılmasının oldukça etkin bir yöntem olduğunu açıklayan Batukan, “Suyumuzu el ele verip tasarruflu kullanırsak yeni nesillerimize bol ve kaliteli su bırakmış oluruz. Bu da gelecek için en kıymetli miras olacaktır, ” diye konuştu.