Kanalizasyon Hatları Kışa Hazır

KANALİZASYON HATLARI KIŞA HAZIR

         KASKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre kış mevsimi öncesinde, şehrin birçok bölgesinde kanalizasyon şebeke hatlarının bakımının yapıldığı belirtildi.

 Kanal temizliğinin, kombine kanal temizleme aracıyla yapıldığını belirten KASKİ Genel Müdürü Ender Batukan, “Soğukların kendini hissettirdiği bu günlerde vatandaşlarımıza sıkıntısız bir kış geçirtebilmek amacıyla kanal bakımlarımıza aralıksız devam ediyoruz. Bu kapsamda, Sivas Caddesi, Yeni Sanayi ve Serçeönü gibi şehrimizin birçok mahallesinde kanalizasyon şebekelerinin temizliği yapıldı,” dedi.

KANALİZASYON HATLARI ÇÖP TENEKESİ DEĞİL

 

Yapılan temizlikler sırasında kanalizasyon hatlarının hâlâ çöp tenekesi gibi kullanıldığını üzülerek kaydeden Batukan, “Kanalizasyon boruları içine atılan bebek bezi, ıslak mendil, havlu, bez parçaları, pet şişe, yemeklik ve endüstriyel yağlar, taş, ot… gibi maddeler kanalda tıkanıklığa neden olan başlıca etkenlerdir.  Bu ve benzeri maddelerin kanalizasyona karışması, sistemli bir şekilde işleyen kanal hatlarının tıkanmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise yağmurlu havalarda o bölgelerde ki bazı evlerde, su baskınına sebebiyet vermektedir. Maddi ve manevi birçok sıkıntıyı beraberinde getiren bu yanlış davranış, hem vatandaşlarımızı hem de bizleri oldukça mağdur etmektedir,” diye konuştu.

Kanalizasyonların, mutfak, banyo ve tuvalet giderleri için kullanılması gerektiğini açıklayan Batukan, “Vatandaşlarımızın çöp niteliğindeki maddeleri kanalizasyona atmamaları konusunda gerekli duyarlılığı göstermelerini kendilerinden önemle rica ediyoruz,” dedi.