Kanallarımız Çöp Tenekesi Değil

Batukan, kanalizasyon sistemine atılan yabancı maddeler konusunda vatandaşları uyardı

“KANALLARIMIZ ÇÖP TENEKESİ DEĞİL”

        Kanalizasyona atılan yabancı maddeler konusunda vatandaşları bir kez daha uyaran KASKİ Genel Müdürü Ender Batukan, Kanalizasyon hatlarının çöp olarak kullanılması ve bilinçsizce atılan yabancı maddeler sonucunda kanallarımızda bir takım arızalar oluşuyor. Özellikle yağışlı havalarda, bu malzemeler yer yer tıkanıklığa ve olumsuzluğa neden oluyor,” dedi. 

        Yabancı maddelerden kaynaklanan bu tıkanıklığın, hem vatandaşı hem de KASKİ ekiplerini zor durumda bıraktığını belirten Batukan, Kanallarımızın sistemli bir şekilde çalışmasına karşın, kanalizasyon borularının içerisine atılan temizlik bezi, çocuk bezi, ıslak mendil, iç çamaşırı, taş, ot… harç parçaları gibi maddeler tıkanıklığa neden olan başlıca sebeplerdir. Bunun sonucunda o bölgede yaşayan vatandaşlar ve bizler oldukça mağdur oluyoruz,” dedi.

        Kanalizasyon hattını ‘Çöp Tenekesi’ gibi kullanma alışkanlığından bir an önce vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çeken Batukan, Kanallarımız çöp tenekesi değildir. Kanalizasyonlar sadece mutfak, banyo ve tuvalet giderleri için kullanılmalıdır. Çöplerini kanala atan vatandaşlarımızdan önemli ricamız; atılmaması gereken maddeleri kanalizasyona atmamalarıdır. Çünkü bu yanlış davranış sonucunda oluşabilecek tıkanıklık, bir başka vatandaşın evine su basmasına ya da kanalizasyonun tıkanarak kötü kokuların yayılmasına neden oluyor,” diye konuştu.

        Oluşabilecek herhangi bir kanalizasyon arızası konusunda çözüm için titizlikle çalıştıklarını dile getiren Batukan, “Bizler hatlarımızı temiz tutmak için özenle çalışıyoruz. Aynı duyarlılığı ilimiz sakinlerinden de rica ediyoruz,” dedi.

        Batukan, kanalizasyon sisteminin yanlış kullanılması sonucunda maddi manevi çok büyük sıkıntılara sebebiyet verdiğini, vatandaşların bu konuda hassas davranmaları gerektiğini sözlerine ekledi.