SU SAYAÇLARINI KORUMA ZAMANI GELDİ

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, kış aylarında yaşanan sayaç donmalarına karşı vatandaşları uyardı.

Hava sıcaklıklarındaki düşüş nedeniyle abonelerin sayaçlarını ve su tesisatlarını iyi korumaları gerektiğini vurgulayan KASKİ Genel Müdürü Ender Batukan; “Havaların soğumaya başladığı bu günlerde; açıkta olan su sayaçları ve iç tesisatta yer alan ana kolon boruları soğuğa karşı yalıtımlı olmadığından suyun kullanılmadığı zamanlarda donmaktadır. Kışın kullanılmayan bağ evlerindeki su sayacı ve borularının ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanarak korunması gerekir. Sayacın etrafını talaş veya benzeri maddelerle koruma altına alınarak, olası bir problemin önüne geçilmelidir,” dedi.

Sayaç ve çeşmelerin iyi korunmaması durumunda abonelerin donma olayıyla karşı karşıya kalma ihtimalinin çok yüksek olacağını belirten Batukan konu hakkında şunları söyledi:

 “Donma halinde sayaca, sıcak su dökülmemesi ve ateş tutularak açılmaya çalışılmasının su elemanlarının patlamasına ve maddi hasarın daha da artmasına sebebiyet vermektedir. Olası sayaç donmaları karşısında abonelerimizden tek ricam; sayaca herhangi bir müdahalede bulunmadan, abone numaraları ile birlikte Alo 185 direk hattımızdan veya 0352 432 0 432 nolu telefon numarasından KASKİ Genel Müdürlüğünü aramaları.”