Sayaçlarımızı Soğuktan Koruyalım

KASKİ Genel Müdürü Ender Batukan abonelerini uyardı

 

“SAYAÇLARIMIZI SOĞUKTAN KORUYALIM”

 

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, kış aylarının kendisini             hissettirmeye başlamasıyla birlikte, su sayaçlarında               yaşanabilecek donma riskine karşı abonelerini uyardı.

Düşen hava sıcaklığıyla birlikte özellikle kırsal kesimlerde açık ortamda bulunan su sayaçlarında donma riskinin büyük olduğunu belirten KASKİ Genel Müdürü Ender Batukan şunları söyledi:

 

Açıkta bulunan su sayaç ve boruları, soğuk hava ile temas etmemesi için kapatılarak, yalıtım malzemesi ile izole edilmelidir. Sayaçların etrafı talaş, saman ve benzeri soğuğu geçirmeyen malzemeler ile korunmalıdır. Ancak abonelerimiz sayaçlarını koruma altına alırken sayaç ekranını tamamen kapatmamaları gerekmektedir. Okuma servisinde görevli personelimizin sayacı okuyabilmeleri için.”

 

Donmaya karşı sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmasının çok önemli olduğunu kaydeden Batukan,  “Abonelerce tedbir alınmaması halinde soğuğa karşı hassas olan su sayaç ve tesisatın kolayca patlayacağı, onarımının pahalı olacağı unutulmamalıdır,” dedi.

 

Donan sayaç ve tesisata ateş tutulmaması ve sıcak su dökülmemesi gerektiğine dikkat çeken Batukan; sayacın donması, patlaması ve su akıtması durumunda abonelerin derhal, Alo 185 KASKİ Çağrı Merkezini ya da 0352 432 0 432 no’lu telefonu aramalarının yeterli olacağını sözlerine ekledi.