Haberler

KASKİ’den ‘Dünya Su Günü’nde Anlamlı Etkinlik

Eklenme Tarihi : 23.03.2024

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü,  ‘22 Mart Dünya Su Günü’ kapsamında Besime Özderici İlkokulu ve Melikgazi Gültepe Anaokulu öğrencileriyle bir araya geldi. Suyun önemi ve doğru su kullanımının ele alındığı etkinlik ile öğrenciler su tasarrufu konusunda bilinçlendirildi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, su konusunda bilinçli nesiller yetiştirmek için gerçekleştirdiği eğitimlerini ‘22 Mart Dünya Su Günü’ haftasında da sürdürdü.

Kent genelinde düzenlediği etkinlikleri sürdüren KASKİ, Besime Özderici İlkokulu ve Melikgazi Gültepe Anaokulu öğrencilerine ‘Su Tasarrufu ve Suyun Serüveni’ başlığı altında suyun değerini ve en doğru şekilde kullanma tekniklerini anlattı.

Düzenlenen etkinliğe Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürü Yavuz Çağan, Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Kaya Besime Özderici İlkokulu Müdürü Ender Onur Armağan, Melikgazi Gültepe Anaokulu Müdürü Suzan Sarı,  öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Kaya burada yaptığı konuşmasında etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. ‘Damlaya damlaya göl olur’ atasözünü hatırlatan Kaya;  öğrencilerden su tasarrufu sözü aldı.

“BİLİNÇLİ TÜKETİM GELECEK DEMEKTİR”

KASKİ Genel Müdürü Yavuz Çağan ise sözlerine suyun hanelere ulaşma serüvenini anlatarak başladı. Suyun önemi, doğru su kullanımı için gerekli önlemleri sıralayan Genel Müdür Çağan, son yıllarda yaşanan küresel iklim değişikliğiyle birlikte temiz suya ulaşmanın her geçen gün zorlaştığına dikkat çekti.

Daha yaşanabilir yarınlar için su tasarrufunun önemine değinen Çağan; “22 Mart Dünya Su Günü bizler için suyun kıymetini hatırlatmak ve doğru kullanım ile kaynaklarımızı uzun yıllar boyunca korumak için önemli bir fırsat. Canlı yaşamı için olmazsa olmaz niteliğindeki suyumuza her zamankinden daha fazla sahip çıkmalıyız. Hep birlikte suyumuzu koruyalım, geleceğimize sahip çıkalım.” diye konuştu.

 

 

 

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Çağan; “Su konusu gerçekten çok aziz bir konu. Çok zor bulanan, değeri kaybedilince anlaşılan bir yaşam kaynağımızdır. Bu yüzden evlerinizde anne, babalarınızı ve kardeşlerinizi doğru su kullanımı konusunda uyarabilirsiniz. Mesela elinizi yıkarken, dişlerinizi fırçalarken, duş alırken, babanız tıraş olurken, yada anneniz bulaşık, çamaşır yıkarken, ev temizliği yaparken onları tasarruf konusunda uyarabilirsiniz. Tabi sadece onlara değil sizlere de önemli görev düşüyor. Mesela okuldan çıkarken gönüllülük esasına göre lavabolara uğrayıp boşa akan musluk var mı yok mu diye kontrolünü sağlayabilirsiniz.” diye konuştu.

Çağan öğrencilere seslenerek; “Suyumuza her zaman gerekli hassasiyeti göstereceğinize söz veriyor musunuz?” diye sordu.  Öğrenciler ise Genel Müdür Çağan’ın sorusuna “Evet” şeklinde yanıt verdiler.

Daha sonra suyun canlı hayatındaki etkisi, bilinçli su tüketimi, su kaynaklarının korunması, suyun evlere ulaşma serüveni, su tasarrufu, küresel ısınma ile ortaya çıkan iklim değişikliği gibi konular ele alındı.

Eğitimin bir sonraki durağı ise Melikgazi Gültepe Anaokulu oldu. Minik öğrenciler ile bir araya gelen KASKİ Genel Müdürü Yavuz Çağan ve Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Kaya burada da suyun önemini anlattılar.

Çeşitli animasyonlar ile desteklenen eğitim sonrasında öğrencilere bazı hediyeler verilirken; su tasarrufu, suyun korunmasının önemi konularında bilinçlendirmenin yanı sıra su kullanım kültürünün oluşmasına katkı sağlanmış oldu.

KASKİ Genel Müdürlüğü, gelecek nesillere ‘Bilinçli Su Kullanımı’ alışkanlığı kazandırabilmesi için eğitimlerine önümüzdeki günlerde de devam edecek.

Diğer Haberler
Kaski Mobile
AKILLI ŞEHİR ile bizi daha yakından takip edin!
Ücretsiz mobil uygulamayı indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!
Google Play     App Store